Indoor Rowing Challenge

February 12, 2022 | 8a – 2p
RIVERSPORT OKC | McClendon Whitewater Center
800 Riversport Dr

The 2022 RIVERSPORT Indoor Rowing Challenge was a great event! Congrats to all who competed – and to those who medaled. Download results or see below.

EVENTS:
2K • 1K • 500m Individual Events
Four Person 4K Team Relays
Age Bracketed Masters • Collegiate • Juniors • Youth Under 12
Men’s • Women’s • Coed

2022 Riversport  Indoor
Rowing Challenge Results
Event  500 Meter AdultAthleteTeamResultsPlace
Open /Masters A Men
Juan PinaIndividual01:43.91
Masters BC  Men
Christopher BridgesBreezyskins.com01:21.81
Masters DE  Men
Mike MayzakBiff 24/701:35.01
Eric ChaseIndividual01:51.92
Open /Masters A Women
Caroline DeLongRiversport01:42.51
Tara WooderLoves01:54.82
Kayla WilliamsLoves02:00.13
Cindy StapletonLoves02:07.04
Masters BC  Women
Elizabeth LittleLovesDNS
Masters DE Women
Stacy ChaseIndividual01:59.41
Tammy SandersIndividual02:00.22
Masters FG  Men
Kevin ThomasINdividual01:38.71
Masters F/G Women
Mary BarrettIndividual02:09.91
Masters HI women
Mary Kay GumerlockRiversport02:26.62
Event 4000 Meter Team RelayTeam Name
WomenLoves18:18.21
River Sirens18:34.52
Warriors18:40.33
Open
Warriors16:17.91
Event 2000 MetersAthleteTeamResultsPlace
Under17 Boys
Trevor HensleyRiversport07:07.71
Steven GwartneyRiversport07:14.52
Grayson WardRiversport07:32.03
John PitmanRiversport07:40.04
Spencer CrumRiversport07:40.25
Nick BurksRiversport07:41.56
Ahmad JohnsonRiversport07:58.07
Mathew CanoRiversport08:00.18
Henry VesperRiversport08:00.59
Chase MiddletonRiversport08:16.110
Trent PfannesnstielRiversport08:17.811
Cale RoarkeRiversport08:18.012
Caius GishRiversport08:18.613
Saxton LehewRiversport08:23.514
Under 19 Boys
Logan LewellenRiversport06:16.11
Keaton KnoppRiversport06:27.32
Cameron KnoppRiversport06:49.73
Adam CurranRiversport06:49.74
Zander LeffelRiversport06:53.05
Sam PitmanRiversport06:54.96
Jackson MurphyRiversport07:00.37
Carson HensleyRiversport07:06.08
Daniel BlackwellRiversport07:08.29
Jay AbbottRiversport07:10.710
Jonathan NewberryRiversport07:12.311
Hudson CroakRiversport07:13.612
Jorge CalderonRiversport08:07.513
 
Under 23 Men
Andrija SimeunovicOCU06:45.91
Boris DimitrijevicOCU06:53.62
Aidan MoriartyOCU07:08.23
Dawson RogersOCU07:15.94
Jack AustinOCU07:21.45
Nikola UvericOCU07:26.56
Stephen EmrichOCU07:28.77
Brody DennisOCU07:30.38
Under 17 Girls
Quenby SwansonRiversport07:56.11
Lakota LonghornRiversport08:06.62
Adelaide TollRiversport08:26.23
Lulu HarthRiversport08:28.34
Zella LeffelRiversport08:33.85
Jada JamesRiversport08:36.36
Brittany BlackwellRiversport08:38.77
Gracie PierceRiversport08:39.88
Julia VealRiversport08:49.49
Madeline EckhoffRiversport09:20.210
Molly MikesRiversport09:26.311
Under 19 GirlsEvelyn RectorRiversport07:35.31
Ashlyn WhiteRiversport08:06.22
Emma AttigRiversport08:20.73
Ellie WalkerRiversport08:39.14
Izzy WhiteRiversport08:50.65
Zaelin SecrestRiversport09:05.06
Kymberly RodriguezRiversport09:18.57
U23 Light Weight Women
Ruthie LacyOU07:29.01
Grace KeenOCU08:43.22
Brooke RuszkiewiczHPDNF
Open Men 
Craig OldigesHP06:15.81
Hilton ParkHP06:19.92
Christopher BridgesBreezyskins.com06:53.73
Todd OwensIndividual07:50.34
Open Lt WT Men
Shon CookRiversport06:57.81
Khoa CaoWarriors07:29.12
Open WomenSierra CydrusHP06:58.81
Kelli VandermoerHP07:15.92
Brooke DownesHP07:16.63
Missy Linville10:17.64
Masters A Men 
Adin EgidIndividual06:51.61
Event 1000 Meters
Masters BC 1000m Men
Michael HannifanWarriors03:44.81
Masters DE 1000m Men
Samuel WoodberryWarriors04:03.41
Michael HowardWarriors04:11.42
Masters LtWt BC 1000 Women
Caroline DeLongRiversport03:37.31
Gillian GoodanLoves04:16.52
Carrie MooreWarriors04:35.23
Masters LtWT FG 1000 Men
Nadine LewisWarriors
04:39.31
Event 500 Meter Youth
Youth Rowing League Men
Alan AlvaradoAztec01:29.61
Alex EilerMustang01:39.82
Carlos GonzalesAztec01:41.63
Jose RojasAztec01:44.94
Leandro MonterrosoAztec01:48.25
Ethan PetchromAztec01:49.66
Nicolas PorterAztec01:49.87
Yael RodriguezAztec01:51.18
Alen SaucedoAztec01:53.19
Kale OwensMustang01:53.810
Emmanuel MartinezAztec01:54.411
Tucker EidsonMustang01:55.912
Alexis De LeonAztec01:56.113
Jacob SmithAztec02:01.914
Angel BarriosAztec02:06.615
Youth Rowing League WomenMarlena AvilaAztec02:01.71
Cynthia EsquivelAztec02:12.72
Yami TeranAztec02:14.63
12 & Under   
Harrison LilesRiversport02:04.61
Grady GlaznerRiversport02:13.92
Mayella TallbearRiversport02:20.43
David NationsRiversport02:21.64
Coxswain 500 Men
Owen McCoolRiversport01:48.41
Jaxton HowardRiversport01:50.52
Nathan CurranRiversport02:03.93
Coxswain 500 Women
Audrey CopelandRiversport01:59.01
Lola PierceRiversport02:02.62
Gabby HardyRiversport02:12.43
Under 17 500 BoysTrevor HensleyRiversport01:37.21
Grayson WardRiversport01:39.12
Steven GwartneyRiversport01:39.33
Nick BurksRiversport01:43.44
Saxton LehewRiversport01:43.85
John PitmanRiversport01:44.46
Mathew CanoRiversport01:44.47
Henry VesperRiversport01:44.68
Caius GishRiversport01:45.59
Spencer CrumRiversport01:47.310
Chase MiddletonRiversport01:49.111
Trent PfannesnstielRiversport01:52.112
Ahmad JohnsonRiversport01:53.013
Cale RoarkeRiversport01:54.714
Under 19 500 Men
Logan LewellenRiversport01:22.81
Keaton KnoppRiversport01:28.12
Jackson MurphyRiversport01:30.23
James McAfferyRiversport01:30.24
Adam CurranRiversport01:30.75
Zander LeffelRiversport01:30.86
Daniel BlackwellRiversport01:31.37
Cameron KnoppRiversport01:32.08
Sam PitmanRiversport01:34.59
Jonathan NewberryRiversport01:34.810
Carson HensleyRiversport01:35.611
Jay AbbottRiversport01:35.712
Hudson CroakRiversport01:36.113
Jorge CalderonRiversport01:41.914
Under 17 500 Girls
Quenby SwansonRiversport01:47.41
Lakota LonghornRiversport01:48.42
Lulu HarthRiversport01:54.53
Brittany BlackwellRiversport01:55.14
Gracie PierceRiversport01:56.05
Zella LeffelRiversport01:56.36
Adelaide TollRiversport01:56.87
Julia VealRiversport01:57.28
Jada JamesRiversport01:58.19
Molly MikesRiversport02:06.610
Madeline EckhoffRiversport02:08.311
Under 19 500 Women
Evelyn RectorRiversport01:40.41
Emma AttigRiversport01:49.42
Ashlyn WhiteRiversport01:53.83
Ellie WalkerRiversport01:58.74
Izzy WhiteRiversport01:59.25
Zaelin SecrestRiversport02:06.16
Kymberly RodriguezRiversport02:09.27
Under 15 3 min Boys
Joseph BlackwellRiversport7391
Spencer MossmanRiversport7352
Caleb JonesRiversport7223
Under 15 3 min GirlsMadeline GloverRiversport7881
Nialisa LonghornRiversport6922
Laila AljumailyRiversport6893
Lily Carolyn WebsterRiversport6844
Kate HarringtonRiversport6295
4000 Youth Team Relay
U19A knoppRiversport14:07.11
U19B SwansonRiversport14:30.92
U17A VealRiversport15:12.63
U17B WardRiversport15:32.74
Mustang/OKC JrRiversport16:25.25